תמונת מצב והערכת מצב – מאזן

הטור הקודם בנושא – "מבנה התהליך"

המשפט המפורסם טוען שהכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם. אני די מסכים עם הטענה הזאת אבל מעוניין להוסיף שהגיליון האלקטרוני הוא כנראה ידידו השני הכי טוב של האדם, ובעזרת הגיליון האלקטרוני נראה איך יוצרים מאזן חודשי. מטרת השלב של יצירת המאזן החודשי הוא לתת תמונת מצב פיננסי מדויקת ככל האפשר שתאפשר לבצע הערכת מצב נכונה.
בלינק הזה (וגם למטה) – https://tinyurl.com/y5vurlvn – תוכלו לראות גיליון אלקטרוני שמראה דוגמא למאזן של משפחת ישראלי. המשפחה מורכבת מאישה, בעל, ילדה בבית ספר, ילד בגן וכלב. שני ההורים שכירים, הם שוכרים דירה וברשותם מכונית אחת.

כמה הסברים ונקודות על יצירת המאזן.
כללי:
1) נא לא לשפוט את משפחת ישראלי. זה המצב שלה.
2) תהליך יצירת המאזן יכול להציף רגשות (למה אנחנו מוציאים כל כך הרבה כסף על…?), חשוב לעשותו ברוגע (יהיה זמן להחלטות קשות).
הכנסות:
1) החלק של ההכנסות הוא יחסית קל למילוי, יש לרשום את ההכנסה החודשית (נטו).
2) אם אתם עצמאים יש לרשום את ההכנסה החודשית הממוצעת (נטו) שאתם מושכים מהעסק שלכם. חשוב מאד לעצמאים ליצור הפרדה בין ניהול העסק לניהול משק הבית.
3) האחוזים מציינים את גודל סעיף הכנסות ספציפי ביחס לכלל ההכנסות.
הוצאות:
1) החלק של ההוצאות הוא יותר קשר למילוי ועלול לדרוש עבודת תחקיר כמו ללכת לאתר של חברת החשמל ולראות את ההוצאות בשנה האחרונה. יש סעיפים כמו סעיף המתנות שבשלב הראשון יכולים להיות ניחוש מושכל.
2) יש הוצאות שהם חודשיות (כמו שכר דירה), יש דו-חודשיות (כמו חשמל) יש עונתיות (כמו בגדים) ויש שנתיות (כמו נופש בקיץ). המאזן הוא חודשי ולכן יש צורך ליצג את כל ההוצאות כחודשיות. הדרך לעשות זאת היא לרשום את ההוצאה ולציין מה תקופת הזמן שלה בחודשים.
3) האחוזים מציינים את גודל סעיף ההכנסות ספציפי ביחס לכלל ההכנסות.
ההפרש:
1) מראה את הפרש בין ההכנסה החודשית הממוצעת להוצאה החודשית הממוצעת לאורך שנה שלמה. יהיו חודשים וההפרש יהיה יותר גדול ויהיו חודשים שההפרש יהיה יותר קטן.
2) השאיפה היא שההפרש יהיה חיובי.
הערכת מצב:
למשפחת ישראלי יש להם מינוס חודשי ממוצע של 1,122.90 ש"ח שזה מתרגם למינוס שנתי של 13474.8 ש"ח.

האם הם צריכים לעשות משהו בנידון? אי אפשר לדעת. זה תלוי בהרבה גורמים (כמו כמה כסף יש להם בעו"ש, מה תוכניות שלהם לעתיד ועוד). אבל אם הם החליטו שצריך לשנות את המצב, הטור הבא ידבר על איך עושים זאת.

הטור הבא בנושא – "קבלת החלטה – תקציב"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s